Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-10%
files/44448-toro-midsize-walk-behind-34l-lc19_4339s_1600x1369_2_1.jpg
files/44448-toro-midsize-walk-behind-34r-lc19_4339s_1600x1369_2.jpg
files/44448-toro-proline-lc19_4340s-5821_1600x1369_2.jpg
files/ftr-toro-proline-curb-jumping-lc19_4340s-0069_1600x1369_1__2.jpg
files/ftr-toro-proline-height-of-cut-adjust-lc19_4340s-6724_1600x1369_1__2.jpg
files/ftr-toro-proline-20in-rear-tire-lc19_4340s-5608_1600x1369_2.jpg
Sale
-10%
Delivery To Your Home Or Business
Free in 30 miles or less | Deliveries over 30 miles are $2.20/mile
The Toro 44454 walk behind features a 54 inch deck and twin lever controls. This mower is powered by a 20.5 HP Kawasaki FX engine.
Sale
-10%| Manufacturer: | Toro Company |
|---|---|
| MPN: | 44454 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 20.5hp |
| Grade | Commercial |
| Deck Size | 48 in |
| Cylinder Displacement | 726cc |
| Fuel Tank Volume | 5 gal |
| Oil Filter | Yes |
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-3100 |
| Speed Forward (mph) | 7 mph |
| Tire Size Front | 11" x 4" - 5" |
| Tire Size Rear | 20" x 9.5" - 8" |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Spindle Material | Aluminum |
| Greaseable Spindle | No |
| Blades | 3 |
| Length | 79.8" |
| Width | 55.1" |
| Height | 45.9" |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.