Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/snp_360z_fl_fy22.jpg
files/dsc07938_1.jpg
files/dsc07939_1.jpg
files/dsc07940_1.jpg
files/dsc07941_1.jpg
files/dsc07942_1.jpg
files/dsc07943_1.jpg
files/dsc07944_1.jpg
files/dsc07945_1.jpg
files/dsc07946_1.jpg
files/dsc07947_1.jpg
files/dsc07948_1.jpg
files/dsc07949_1.jpg
files/dsc07950_1.jpg
files/dsc07951_1.jpg
files/dsc07952_1.jpg
files/preview_images/hqdefault_aedabacf-6277-4162-bdea-d3ab765c1935.jpg
The Snapper 360Z (2691651) features a 42-inch, 12 gauge steel fabricated cutting deck and has a 23-horsepower Briggs and Stratton PXi engine. This mower features ReadyStart® for a simple no prime, no choke start and comes with Hydro-Gear EZT transmission.

| Manufacturer: | Snapper Pro |
|---|---|
| MPN: | 2691651 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Arm Rest | No |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5" - 4.5" |
| Cylinder Displacement | 724cc |
| Deck Thickness | 12 gauge |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 23hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 3 gal |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 42 in |
| Grade | Consumer |
| Blades | 2 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Positions | 13 |
| Seat Type | Standard |
| Speed Forward (mph) | 0-7 mph |
| Speed Reverse (mph) | 0-4 mph |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 11" x 6"-5" |
| Tire Size Rear | 20" x 8" |
| Transmission Model | Hydro-Gear® EZT® |
| Length | 72" |
| Width | 55" |
| Height | 42" |
I have had my Snapper for about 4 years. I would give this mower 5 stars all around.
Good zero turn power , cuts excellent. Don't like screw adjustment for seat .
A powerful engine and easy manuveralabiliy
Great for medium sized yards. Could use larger fuel tank.
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.