Images show a different size of the same series.
* Please note manufacturers images for 32" Model unavailable the mower does not have caster wheels on the 32" model *
| Manufacturer: | WorldLawn |
|---|---|
| MPN: | WY32X11BS |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5" - 4" |
| Deck Thickness | 11 gauge |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 10.5 hp |
| Fuel Tank Volume | 2 Gallons |
| Greaseable Spindle | No |
| Deck Size | 32 in |
| Grade | Consumer |
| Blades | 2 |
| Oil Filter | No |
| Speed Forward (mph) | 3.55 mph |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Recoil Start |
| Tire Size Front | 8 – 3.00 x 4 smooth |
| Tire Size Rear | 13 – 4.00 x 6 turf |
| Transmission Model | 3-Speed Forward |
| Length | 66.1" |
| Width | 41.3" deflector down / 32.8″ deflector up |