Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/venom-right-front-left_1_1_1_1.jpg
files/venom-low-left-front_1_1_1_1.jpg
files/venom-low-right-front_1_1_1_1.jpg
files/venom-front-view_1_1_1_1.jpg
files/venom-rear-rigt_1_1_1_1.jpg
files/venom-rdc-remote-discharge-control_1_1_1_1.jpg
files/venom-low-rear_1_1_1_1.jpg
files/adjustment-knob-controls_1_1_1_1.jpg
This Worldlawn Venom series mower features a 60 in. floating deck, a 23.5 HP Kawasaki FX730V engine, and a fold up operator platform to transform this into a walk behind or stand-on model.

| Manufacturer: | WorldLawn |
|---|---|
| MPN: | WYS60FX730VX |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5" - 5" |
| Deck Thickness | 8 gauge |
| Drive System | Hydrostatic |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 23.5hp |
| Fuel Tank Volume | 8 Gallons |
| Greaseable Spindle | No |
| Deck Size | 60 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 3 |
| Oil Filter | Yes |
| Speed Forward (mph) | 0-10.5 |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 13-6.50 x 6 Smooth |
| Tire Size Rear | 22-11.00 x 10 Turf |
| Transmission Model | Parker HTJ |
| Length | 74" |
| Width | 73" (Deflector Down) / 61" (Deflector Up) |
| Warranty | 3 Year Commercial & Residential Warranty (Unlimited Hours) / 10 Year Limited Deck Shell Warranty / Wear Items (Belts, Blades, etc.) Rubber Goods & Replacement Parts 90 Days |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.