Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/venom-right-front-left_1_1_1_2.jpg
files/venom-low-left-front_1_1_1_2.jpg
files/venom-low-right-front_1_1_1_2.jpg
files/venom-front-view_1_1_1_2.jpg
files/venom-rear-rigt_1_1_1_2.jpg
files/venom-rdc-remote-discharge-control_1_1_1_2.jpg
files/venom-low-rear_1_1_1_2.jpg
files/adjustment-knob-controls_1_1_1_2.jpg
files/dji_0367_2.jpg
files/dji_0363_2.jpg
files/dji_0374_1.jpg
files/dji_0371_1.jpg
files/dji_0368_1.jpg
files/dji_0365_2.jpg
files/dji_0364_2.jpg
files/dji_0373_1.jpg
files/dji_0370_1.jpg
files/dji_0362_2.jpg
files/preview_images/hqdefault_fb586a97-0f10-4a40-bac9-ce3fbefce9c5.jpg
This Worldlawn Venom series mower features a 52 in. floating deck, a 23.5 HP Kawasaki FX730V engine, and a fold up operator platform to transform this into a walk behind or stand-on model.

| Manufacturer: | WorldLawn |
|---|---|
| MPN: | WYS52FX730VL |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Blade Tip Speed | 18,500 FPM |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 2" x 4.5" |
| Deck Thickness | 8 gauge |
| Drive System | Hydro-Gear pumps w/ cooling fans |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 23.5hp |
| Fuel Tank Volume | 5 Gallons |
| Greaseable Spindle | No |
| Deck Size | 52 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 3 |
| Oil Filter | Yes |
| Positions | 6 |
| Speed Forward (mph) | 0-8.5 |
| Speeds | 0-4.5 |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 13-6.00 x 5 Smooth |
| Tire Size Rear | 18-10.50 x 10 Turf |
| Transmission Model | Parker Torqmotors |
| Length | 74" |
| Width | 65.5" (Deflector Down) / 53" (Deflector Up) |
| Warranty | 3 Year Commercial & Residential Warranty (Unlimited Hours) / 10 Year Limited Deck Shell Warranty / Wear Items (Belts, Blades, etc.) Rubber Goods & Replacement Parts 90 Days |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.