Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/venom-right-front-left_1.jpg
files/venom-low-left-front_1.jpg
files/venom-low-right-front_1.jpg
files/venom-front-view_1.jpg
files/venom-rear-rigt_1.jpg
files/venom-rdc-remote-discharge-control_1.jpg
files/venom-low-rear_1.jpg
files/adjustment-knob-controls_1.jpg
files/dji_0351_1_1.jpg
files/dji_0352_2.jpg
files/dji_0357_1_1.jpg
files/dji_0353_2.jpg
files/dji_0355_1_1.jpg
files/dji_0358_2.jpg
files/dji_0356_2_1.jpg
files/dji_0354_2.jpg
files/preview_images/hqdefault_d0c60c92-0460-421a-a759-39e8cbd4067d.jpg
This Worldlawn Venom series mower features a 36 in. floating deck, a 18 HP Kawasaki FS600V engine with lift, and a fold up operator platform to transform this into a walk behind or stand-on model.

| Manufacturer: | WorldLawn |
|---|---|
| MPN: | WYS36FS600VL |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Blade Tip Speed | 18,500 FPM |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5" - 5" |
| Drive System | Hydrostatic |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 18hp |
| Fuel Tank Volume | 4.5 Gallons |
| Greaseable Spindle | No |
| Deck Size | 36 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Speed Forward (mph) | 0-8 |
| Speeds | 0-4 mph Reverse |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 11-4.00 x 5 Smooth |
| Tire Size Rear | 18-8.50 x 10 Turf |
| Transmission Model | Parker HTE |
| Length | 67.5" |
| Width | 48" (Deflector Down) / 40" (Deflector Up) |
| Warranty | 3 Year Commercial & Residential Warranty (Unlimited Hours) / 10 Year Limited Deck Shell Warranty / Wear Items (Belts, Blades, etc.) Rubber Goods & Replacement Parts 90 Days |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.