Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/zmaster3000.jpg
files/p1020054.jpg
files/p1020052.jpg
files/p1020053.jpg
files/p1020050.jpg
files/p1020046.jpg
files/p1020048.jpg
files/p1020047.jpg
files/p1020051.jpg
files/p1020049.jpg
Toro Company
The Toro Z Master 74953 is a commercial-grade zero turn mower with a 52 inch TURBO FORCE deck, rugged spindle assemblies and is powered by a 22 HP Kawasaki FX 726cc engine.

The engine has 22 gross HP
2 cylinder with electric start
Fuel tank has a 8 gallon capacity
Up to 8.5 mph forward
74953 with 52" Fabricated cutting deck
1" to 5.5" cutting height
Easy to use electric blade engagement
Greaseable spindles made of cast-iron
7 gauge steel Turbo Force with bull nose front bumper
Drive train and dimensions of lawn mower
Back tires are 23 x 9.5-12" in size
Front caster tires are 13 x 6.5-6" flat free
Unitized 12cc pumps and wheel motors
| Manufacturer: | Toro Company |
|---|---|
| MPN: | 74953 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Blade Tip Speed | 18500 ftm |
| Cutting Deck Type | Reinforced Stamped |
| Cutting Height | 1-5.5" |
| Deck Thickness | 7 gauge |
| Drive System | Hydrostatic |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 22hp |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 52 in |
| Grade | Commercial |
| Oil Filter | Yes |
| Pump Displacement | 12cc |
| Seat Type | Standard |
| Speed Forward (mph) | 8.5mph |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Tire Size Front | 13x5x6" |
| Tire Size Rear | 23x9.5x12" |
| Warranty | 5 year or 1200 Hour Warranty |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.