You need to choose options for product.
files/rlc-tcz-74730-ss5000-694x594.jpg
files/p1010742.jpg
files/p1010745.jpg
files/p1010738.jpg
files/p1010746.jpg
files/p1010741.jpg
files/p1010744.jpg
files/p1010739.jpg
files/p1010740.jpg
files/p1010743.jpg
The TimeCutter 74730 features a 23 hp 726cc Kawasaki V-Twin engine and a 50 in. mowing deck. The SS5000 also features Smart Speed™ giving you greater control of speed and maneuverability. With the flip of a lever, you can change ground speed range from high to low without changing engine or blade speed.

| Manufacturer: | Toro Company |
|---|---|
| MPN: | 74730 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Delivery |
| Arm Rest | No |
| Blade Engagement | Electric |
| Blade Tip Speed | 18,300 ft/min |
| Cutting Deck Type | Stamped |
| Cutting Height | 1.5-4.5" |
| Drive System | Hydraulic |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 23hp |
| Fuel Tank Volume | 3 Gallons |
| Greaseable Spindle | No |
| Deck Size | 50 in |
| Grade | Consumer |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Seat Type | Standard |
| Speed Forward (mph) | 7 mph |
| Speeds | Trim = 3mph (5.5 kph), Tow = 5 mph (8 kph), Mow = 7 mph (11.3 kph) |
| Spindle Material | Aluminum |
| Tire Size Front | 13x5" |
| Tire Size Rear | 18x9.5" |
| Transmission Model | Dual Hydrostatic |
| Length | 73.1 " |
| Width | 54.6 in (138.7 cm) Deflector Up / 63.0 in (160.0 cm) Down |
| Height | 40.3" |
| Warranty | 3-Year Limited Warranty - No Hour Limitations |
Would like to see thicker metal used in the deck, with reinforcing around front and sides. Lights, to aid in parking in dark shop in the evening. Greaseable Spindles, Hour Meter. Low Oil Shut Off.
The ss5000 has plenty of versatility I installed the front ballast and clippings bags works great of corse grass should be dry or hangs up in the outlet chute. I installed led lights and utility lights and find it very convenient especially when near the road so I'm visible and when storing I can see in garage better. That's just me i guess. Love the machine though.
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.