Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/74267lc2154s_zm74267_r.jpg
files/preview_images/hqdefault_660431a0-4a8f-41c4-b09e-86fcb32781b2.jpg
files/rops_12.jpg
files/deluxe_comfort_seat_2.jpg
files/powerful_engine_2.jpg
files/bull_nose_bumper_design_2.jpg
files/turbo_force_deck_2.jpg
files/precision_blades_10.jpg
files/7_gauge_high_strength_steel_diagram_2.jpg
files/high_performance_rubber_discharge_chute_2.jpg
files/adjustable_baffles_12.jpg
files/spindles_3_13.jpg
Toro's new Z580-D Diesel lawn mower model 74274 has a 72 in. deck and a 25 hp Kubota Diesel. Comes with cast iron spindles and a turbo force cutting deck.

| Manufacturer: | Toro Company |
|---|---|
| MPN: | 74274 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup Only |
| Air Filter | Heavy-Duty Canister Air Filter |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Blade Tip Speed | 18,500 ft/min (5,640 m/min) |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1-1/2" - 5" in 1/4" increments |
| Cylinder Displacement | 898cc |
| Deck Thickness | 7 gauge |
| Drive System | Hydraulic Tandem Pumps |
| Engine Manufacturer | Kubota |
| Engine Size | 25hp |
| Fuel Tank Volume | 12 Gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 72 in |
| Grade | Commercial |
| Oil Filter | Yes |
| Pump Displacement | 16cc |
| Seat Type | Suspension |
| Speed Forward (mph) | 11.2 mph |
| Speed Reverse (mph) | 6.3 mph |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Tire Size Front | 13" x 6.5" - 6" |
| Tire Size Rear | 24" x 12" - 12" |
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Warranty | 1 yr; 2 yr Engine & Hydraulic Systems; 2 yr 34"-72" Deck Shells; 2 yr Traction Unit Frame & Carrier Frame; 2 yr Z500 Series Clutches; 3 yr Spindle (3rd yr parts only); ENGINE COVERAGE thru Toro - Inj pump MUST be serviced by Bosch dlr |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.