Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/30632lcb2012_md30632_r_11.jpg
files/turbo_force_rugged_deck_design.jpg
files/extended_life_drive_design.jpg
files/spindles_3_1.jpg
files/rubber_discharge_chute_2.jpg
files/precision_blades.jpg
files/pistolgripcontols-midsizemd_pistol-grip_steering_co1112_jpg.jpg
Toro 32 inch Pistol Grip 14.5 HP Kawasaki Fixed Deck Gear Drive Walkbehind Mower has 5 speed transmission with 9 spline coupler.

| Manufacturer: | Toro Company |
|---|---|
| MPN: | 30632 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup Only |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Blade Tip Speed | 18,000 ft/min (5,486 m/min) |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1 - 4.5" |
| Cylinder Displacement | 603cc |
| Deck Thickness | 7/10 gauge |
| Drive System | 5-Speed |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Size | 14.5hp |
| Fuel Tank Volume | 5 Gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 32 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 3 |
| Oil Filter | Yes |
| Speed Forward (mph) | 6.2 mph |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Starting System | Recoil Start |
| Tire Size Front | 9 x 3.5 x 4" |
| Tire Size Rear | 13x5" |
| Transmission Model | 5-Speed gearbox with 9 Spline Coupler |
| Length | 78" |
| Width | 32.8" Chute Up |
| Height | 41" |
| Warranty | UNIT COVERAGE: 2 yr,1 yr Battery- 90 days parts & labor, 91-365 days parts only; 1 yr Attachhment; 90 Day Belts & Tires; 3 yr Engine, ENGINE COVERAGE thru KAWASAKI; TRANSMISSION COVERAGE: Days 1-90 thru HUSQVARNA, remaining coverage thru TORO |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.