Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/sw35_1.jpg
files/3_1_41.jpg
files/4_1_40.jpg
files/2_1_13.jpg
files/p1230493.jpg
files/p1230494.jpg
files/p1230491.jpg
files/p1230490.jpg
files/p1230488.jpg
files/p1230495.jpg
files/p1230489.jpg
files/p1230492.jpg
The Snapper PRO 5901317 SW35 walk behind with 48 inch fabricated deck, electric start and a 20.5 hp Kawasaki engine.

| Manufacturer: | Snapper Pro |
|---|---|
| MPN: | 5901317 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5"- 4.75" |
| Cylinder Displacement | 726cc |
| Deck Thickness | 10 gauge |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 20.5hp |
| Fuel Tank Volume | 5 gallon |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 48 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 3 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Speed Forward (mph) | 0-7 |
| Speed Reverse (mph) | 0-3 |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 11 x 4-5 Flat-Free |
| Tire Size Rear | 20 x 7-10 |
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-3100 |
| Length | 78.75" |
| Width | 62.5" chute down / 49.5" chute up |
| Warranty | 2-Year limited warranty commercial use, front-to-rear, parts & labor. Belts, tires, brake pads, battery, blades: 90 days |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.