Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/snapper-nxt2346.jpg
files/p5110334_1_2.jpg
files/p5110337_1_2.jpg
files/p5110338_1_2.jpg
files/p5110339_1_2.jpg
files/p5110340_1_2.jpg
files/p5110335_1_2.jpg
files/p5110342_1_2.jpg
files/p5110336_1_2.jpg
files/p5110354_1_2.jpg
files/p5110341_1_2.jpg
files/p5110333_1_2.jpg
The Snapper NXT 23/46 is a grass cutting game changer. Never before has a lawn mower been so responsive, so intelligent, so comfortable and so powerful.

A Touch of Genius
You will love the NXT’s revolutionary push-button starting system.
Tree-tight Turning Radius
The NXT’s features an ultra-tight 14” turning radius.
It talks. Almost.
It tells you your fuel level, or when you need maintenance. It even says, “Good Morning”. (NXT 23/46 & NXT2752)
More Than a Seat
It’s like relaxing in a hammock while mowing. Only the Snapper NXT has seats made of breathable mesh.
| Manufacturer: | Snapper Pro |
|---|---|
| MPN: | nxt4623 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Arm Rest | No |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Stamped |
| Cutting Height | 1.5 - 4" |
| Cylinder Displacement | 2 |
| Deck Thickness | 12 gauge |
| Drive System | Belt |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 23hp |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 46 in |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Seat Type | Suspension |
| Speed Forward (mph) | 0 - 5.6 |
| Speed Reverse (mph) | 0 - 3.5 |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Tire Size Front | 15 x 6 |
| Tire Size Rear | 22 x 9.5-12 |
| Transmission Model | Tuff Torque K46 |
| Length | 71" |
| Width | 65" |
| Height | 45" |
| Warranty | Residential Use (Machine) 2-Year Limited Warranty Residential Use (Engine) 2-Year Limited Warranty Commercial Use (Machine) 90-Day Limited Warranty Commercial Use (Engine) 1-Year Limited Warranty |
I've had this mower for 3 years and it's been great. The yard is an acre and a half with plenty of trees. The turning radius is small for its size. So far it's needed only regular maintenance.
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.