Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/1317_2.jpg
files/1317-2_1.jpg
files/1317-4_1.jpg
files/1317-3_1.jpg
files/p1310446.jpg
files/p1310454.jpg
files/p1310449.jpg
files/p1310445.jpg
files/p1310443.jpg
files/p1310453.jpg
files/p1310452.jpg
files/p1310450.jpg
files/p1310455.jpg
files/p1310459.jpg
files/p1310458.jpg
files/p1310451.jpg
files/p1310448.jpg
files/p1310457.jpg
files/p1310460.jpg
files/p1310447.jpg
files/preview_images/hqdefault_62472f39-d35f-48f1-9a95-63d21286d687.jpg
The Snapper 360z, 2691402 includes features inspired by commercial grade mowers, such as a fully welded 42 inch deck and easy access maintenance points. The tubular steel frame and 21.5 HP Kawasaki FR651V V-Twin Series engine can handle large properties.

| Manufacturer: | Snapper Pro |
|---|---|
| MPN: | 2691402 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Arm Rest | No |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5-4.5" |
| Cylinder Displacement | 726 cc |
| Deck Thickness | 12 gauge |
| Drive System | Hydro-Gear EZT |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 21.5hp |
| Fuel Tank Volume | 3 gal |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 42 in |
| Grade | Semi-Commercial |
| Blades | 3 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Positions | 13 |
| Seat Type | Standard |
| Speed Forward (mph) | 0-7.0 mph |
| Speed Reverse (mph) | 0-4.0 mph |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 11 x 4 |
| Tire Size Rear | 20 x 8 |
| Length | 72" |
| Width | 55" |
| Height | 42" |
| Warranty | 3 Year Residential; 90 Day Commercial; Lifetime for Deck |
Shipping was an issue cause it took two months to receive the product.
SLE STAFF WAS VERY APOLOGETIC AND HELPFUL
THANK YOU ALL.
I cut about an acre of yard every 2 weeks. Shaved 30 minutes+ off of my mowing time. Does a fantastic job on the lawn. Best thing since sliced grass.
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.