Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/lawnaire_v_iv_est-_2__1.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_4__1.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_6__1.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_5__1.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_7__1.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_3__1.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_1__1.jpg
The Ryan 554913A Lawnaire IV With EST is an easy to use, self-propelled lawn aerator with a Honda engine, ideal for equipment rentals. The redesigned tines makes this aerator easy to maneuver without ever having to take that tines out of the ground. This increases performance and puts less physical stress on the user.

Power |
|
| Engine Model | 4 cycle Honda GX120 |
| Displacement | 7.2 cu in. (118 cc) |
| Fuel Capacity | 0.53 gal (2 L) |
| Oil Capacity | 0.59 qt (0.6 L) |
Unit |
|
| Clutch | Belt Tightener |
| Primary Drive | Single #40 nickel-plated chain |
| Aerating Width | 19 in. (483 mm) |
| Coring Depth | up to 2.75 in (70 mm) |
| Core Diameter | 0.75 in. (19 mm) |
| Aeration Pattern | 3.75 in. x 7 in. (95 mm x 178 mm) |
| Holes per Square Feet | Up to 9 |
| Productivity | Aerates up to 32,625 sq ft per hour |
| Tines | Hollow, austemper-hardened steel; coring type tines; 30 tines per aerator |
| Tires | (2) 8 x 2.25 semi-pneumatic w/ball bearings - removable |
Dimensions |
|
| WEIGHT | |
| Water in Drum with Weights | 304 lb (138 kg) |
| Wet w/o Weights | 220 lb (100 kg) |
| Wet w/ Weights | 261 lb (118 kg) |
| Width | 28 in. (711 mm) |
| Length | 53.5 in. (1,359 mm) |
| Height | 48.8 in. (1,240 mm); 30 in. (762 mm) w/handle folded |
| Manufacturer: | Ryan |
|---|---|
| MPN: | 554913A |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.