Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/lawnaire_v_iv_est-_6__2.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_3__2.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_1__2.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_4__2.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_2__2.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_5__2.jpg
files/lawnaire_v_iv_est-_7__2.jpg
The Ryan 554916B Lawnaire V Aerator 26.5" offers easy steer technology and features a 4-cycle Briggs & Stratton engine. This aerator is perfect for rentals and lawn care operators. With its durability and high performance, The Ryan Lawnaire V Aerator is the best unit on the market.

Power |
|
| Engine Model | 4-cycle Briggs & Stratton Intek; recoil start; on/off switch; dual air cleaner; low-tone muffler |
| Displacement | 12.5 cu in. (205 cc) |
| Fuel Capacity | 0.73 gal. (2.7 L) |
| Oil Capacity | 0.63 qt (0.6 L) |
Unit |
|
| Clutch | Belt Tightener |
| Primary Drive | Single #40 nickel-plated chain |
| Aerating Width | 26.5 in. (483 mm) |
| Coring Depth | up to 2.75 in (70 mm) |
| Core Diameter | 0.75 in. (19 mm) |
| Aeration Pattern | 3.75 in. x 7 in. (95 mm x 178 mm) |
| Holes per Square Feet | Up to 9 |
| Productivity | Aerates up to 45,000 sq ft/hr (4,181 m2 /hr |
| Tines | Hollow, austemper-hardened steel; coring type tines; 30 tines per aerator |
| Tires | (2) 8 x 2.25 semi-pneumatic w/ball bearings - removable |
Dimensions |
|
| WEIGHT | |
| Water in Drum with Weights | 304 lb (138 kg) |
| Wet w/o Weights | 220 lb (100 kg) |
| Wet w/ Weights | 261 lb (118 kg) |
| Width | 28 in. (711 mm) |
| Length | 53.5 in. (1,359 mm) |
| Height | 48.8 in. (1,240 mm); 30 in. (762 mm) w/handle folded |
| Manufacturer: | Ryan |
|---|---|
| MPN: | 554916B |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.