Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/Multiquip_GAW180HEA_-_Gasoline-Powered_Welder_Generator.jpg
Multiquip GAW180HEA features up to 180 Amps DC for welding and up to 3kW of AC power as a generator. It is powered by a Honda GX340 gasoline engine.

This Gas-Powered Welder delivers 50–180 amps of welding output with advanced inverter technology for cleaner AC/DC performance and precise Arc Force control. Featuring a Honda GX340 engine, 3kW auxiliary power, and a lightweight permanent magnet alternator, it’s built for durability, portability, and reliable use on demanding job sites. Order now for professional-grade welding power and efficiency.
Arc force control allows the operator to fine tune DC current during low voltage welding conditions and helps prevent electrodes from sticking during short arc length welding.
Ideal for job site and remote-area service applications
Produces 50-180 amps for DC welding, 3kW output to power AC tools.
Operator can draw AC power and weld simultaneously
Honda GX340 gasoline engine
Permanent magnet alternator-significantly reduces overall weight compared to other welders in its class
Full panel GFCI protection - OSHA and NEC compliant
| Manufacturer: | Multiquip |
|---|---|
| MPN: | GAW180HEA |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Amps | 25A @ 120V |
| Current Range | 50-180 A |
| DC Voltage | CC: 26.8 V |
| Enclosure Type | Open-Frame (Heavy-duty 1" tubular steel roll cage) |
| Engine Manufacturer | Honda |
| Engine Size | 10.7 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Frequency Regulation | ±3% |
| Fuel Consumption | 0.93 gph |
| Fuel Per Hour | 0.81 Gallons (at full load) |
| Fuel Tank Volume | 4.9 Gallons (18.5 Liters) |
| Fuel Type | Gasoline |
| Generator Output (Max) | 3,000 Watts |
| Generator Power | 3.0 kW |
| HP/CC | 10.7 HP / 389cc |
| Max. Flow | N/A (Welder-Generator Unit) |
| Max. Head | N/A (Welder-Generator Unit) |
| Max. Pressure | N/A (Welder-Generator Unit) |
| Max Solid Intake | N/A (Welder-Generator Unit) |
| Mounting Type | Portable / Rubber-Isolator Skid Mount |
| Number of Poles | 2-Pole (Permanent Magnet Type) |
| Prime Rating | 2.7 kW |
| Receptacles | (2) 5-20R 120V 20A GFCI Duplex |
| RPM | 3600 RPM |
| Sound Level at 23 ft. | 76.2 dB(A) |
| Sound Level Range | N/A |
| Standby Rating | 3.0 kW |
| Starting System | Recoil Start |
| Tank Capacity (gal) | 4.9 Gallons (18.5 Liters) |
| Voltage | 120V |
| Voltage (single phase) | 120 or more |
| Wattage | 1000 W |
| DC Current | CC: 180A |
| Length | 27.5 in. |
| Width | 22 in. |
| Height | 23.75 in. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.