    Multiquip DLW300ESA1 300 Amp Welder 10.5 kW Tier 4 GFCI
    The Multiquip DLW300ESA1 is a premier, dual-purpose industrial workhorse designed to handle the most demanding jobsites. This Tier 4 Final-compliant machine functions as both a high-output 300-amp DC welder and a 10.5 kW standalone generator, providing a versatile all-in-one solution for construction, bridge work, and field maintenance.
    Features:
    Delivers up to 300 amps as a welder with the convenience of 10.5 kW of AC power as a generator
    • Eliminate the need for multiple machines with a dual-purpose design that delivers professional-grade 300-amp welding performance alongside a robust 10.5 kW auxiliary power supply for standalone generator use.
    Can draw simultaneous AC power while welding
    Amazing voltage regulation @ 1.5% (+/-)
    Tier 4 final Kubota diesel - Model D722
    Smooth arc characteristics and more consistent, quality weld penetration
    SMAW, FCAW, GMAW, GTAW and ACAC welding processes
    Sound attenuated cabinet reduces noise output to 59 dBA @ 23'
    External fuild drains for easy maintenance
    Full panel GFCI protection - OSHA and NEC compliant
    More Information
    Manufacturer: Multiquip
    MPN: DLW300ESA1
    ConditionNew
    Engine ManufacturerKubota
    Starting SystemElectric Start
    Fuel Tank Volume9.5 Gallons (36 Liters)
    HP/CC18.2 HP / 719cc
    Wattage10,000 W
    Amps83.3A @ 120V / 41.6A @ 240V
    DC VoltageCC: 31V
    Prime Rating10.0 kW
    Standby Rating10.5 kW
    Number of Poles2-Pole
    Frequency60 Hz
    Sound Level at 23 ft.59 dB(A)
    Fuel Per Hour0.94 Gallons (at full load)
    Fuel TypeDiesel
    RPM3600 RPM
    Generator Power10,000 Watts
    Generator Output (Max)10,500 Watts
    DC CurrentCC: 300A
    Receptacles1 each (NEMA 5-20R 125V GFCI 20A NEMA L5-30R 125V Twist-Lock 30A NEMA L6-30R 250V Twist-Lock 30A CS-6369 125/250VAC Twist-Lock 50A)
    Frequency Regulation1.5% (+/-)
    Current Range35-300A
    Fuel Consumption0.39 gal/hr (at 50% load / E-Mode optimized)
    Sound Level Range50-65
    DC VoltageCC: 31V
    Voltage (single phase)120 or more
    Length50.75 in.
    Width26.75 in.
    Height33.1 in.