MI - T - M CW - 4004 - 1ME3 Electric Pressure Washer 4000 PSI 3.9 GPM - SLE Equipment - 1
Customers also bought
    Product Description
    MI-T-M CW-4004-1ME3 Electric Belt Drive Pressure Washer
    Features:
    • Pump:
      • External bypass system allows more water into the system to protect from build-up
      • Forged brass manifold
      • Thermal relief valve
      • Water filter with clear sleeve for screen inspection
      • Factory preset unloader
    • Motor:
      • 15.0 HP, 230V, 3Ø, 40.0A -or- 15.0 HP, 460V, 3Ø, 20.0A
      • Totally enclosed fan-cooled electric motor with thermal overload protection
      • 10-foot power cord
    • Frame:
      • Powder coated steel frame and base plate with 1-1/4-inch tube handles
      • Gun/wand holder and hose wrap
      • Enclosed belt guard
      • 13-inch flat-free tires
      • 45.5 L x 32.5 W x 30 H
    • Unit Includes:
      • Quick connect nozzles (0°, 15°, 25° and 40°)
      • 50-foot x 3/8 inch non-marking high pressure hose with quick connects
      • Professional-grade insulated trigger gun with safety lock-off
      • 48" lance
      • NEMA 15-50P Plug
    • Limited Warranties:
      • 1 year Electric Motor
      • 7 year General Pump
      • 1 year Mi-T-M Unloader
    More Information
    Manufacturer: Mi-T-M
    MPN: CW-4004-1ME3
    ConditionNew
    Shipping OptionsStandard Delivery
    Electric Motor230V, 3Ø, 40.0A -or- 460V, 3Ø, 20.0A