Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/optimax_blower-_self_propelled_4_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_8_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_1_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_9_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_2_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_5_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_3_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_10_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_6_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_7_edited_2.jpg
files/optimax_blower-_self_propelled_11_edited_2.jpg
The Little Wonder Optimax Leaf Blower 9270-13-01 Subaru EX27 engine and is best known for their leaf-blowing efficiency. The Little Wonder Blowers out preform the competition helping you take care of various types of stubborn debris. It is self-propelling, durable and dependable with its all steel construction and is back with a 5 year warranty.

| Engine | Subaru EX27 |
| Transmission | Variable speed belt powered chain drive Open center differential |
| Low Oil Sensor | Standard |
| Discharge Chute Area | 25.8 sq " |
| Intergrated Front Discharge | Yes |
| Throttle Control | Remote |
| Housing | Continuously-welded steel; 1 piece engine deck |
| Swivel Kit | Optional |
| Variable Speed | |
| Forward | 0 - 4.1 mph |
| Reverse | 0 - 2.5 mph |
| Impeller | |
| Diameter | 17" |
| Type | 7 blade steel, reverse angle |
| Handles | |
| Handle | Ergonomic 2-position adjustable; anti-vibration grip |
| Lift Handle | Yes |
| Transport Bracket | Yes |
| Air | |
| Flow Control | Remote |
| Air Cleaner Type | Dual Element |
| Dimensions | |
| Height | 43" |
| Width | 28" |
| Length | 58" |
| Tires | |
| Front | 10" pneumatic front tire w/ tube |
| Rear | 13” pneumatic turf tread rear tires w/ tube |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer: | Little Wonder |
|---|---|
| MPN: | 9270-13-01 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Air Speed (mph) | 143 mph |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Grade | Commercial |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.