Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/1_37_1_2_1_1.jpg
files/4_37_1_2_1_1.jpg
files/2_39_1_2_1_1.jpg
files/3_15_1_2_1_1.jpg
files/main_9_1_2_1_1.jpg
Kawasaki Motor Corp. USA
Kawasaki FS481V-CS13S 603cc replacement engine with a vertical shaft measuring 1in. x 3-5/32 in. and 30.9 max torque.

| Brand | Kawasaki |
| Part # | FS481V-CS13S |
| Shipping Weight | 80.9 lbs. |
| Crankshaft Diameter | 1" |
| Crankshaft Length | 3-5/32" |
| Starter Type | Recoil |
| Max RPM | 3600 |
| Displacement | 603cc |
| Ignition System | Electronic Spark |
| Lubrication System | Pressurized |
| Oil Capacity | 1.8 qt. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Cooling System | Air |
| Compression Release | Yes |
| Max Torque (ft./lbs) | 30.9 |
| Oil Filter | Yes |
| Cylinders | 2 |
| Cylinder Bore | Cast Iron Liners |
| Bore x Stroke | 2.9" x 2.8" |
| Crankshaft Orientation | Vertical |
| Grade | Commercial |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer: | Kawasaki Motor Corp. USA |
|---|---|
| MPN: | FS481V-CS13S |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Oil tank volume | 1.8 qt. |
| Cylinder Displacement | 603 |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 14.5hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| # of Cylinders | 2 |
| Shaft Length | 3-5/32" |
| Shaft Position | Vertical |
| Shaft Width | 1" |
| Starting System | Recoil Start |
| Warranty | 3 Year |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.