You need to choose options for product.
files/z572x.jpg
files/capture_10_2.jpg
files/capture_7_1_3.jpg
files/capture_4_2_2.jpg
files/capture_8_1_3.jpg
files/capture_5_1_2.jpg
files/capture_2_2_5.jpg
files/capture_9_3.jpg
files/capture_9_1_1.jpg
files/capture_6_3_2.jpg
files/capture_3_2_3.jpg
The Husqvarna Z572X Yamaha 33HP zero turn mower gives you a powerful and durable machine with a fuel efficient engine for a excellent user experience.

| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 967 93 05-01 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1-5 Inches |
| Cylinder Displacement | 50.28 cu.inch |
| Deck Thickness | 7 gauge |
| Engine Manufacturer | Yamaha |
| Engine Size | 33hp |
| Fuel Tank Volume | 12 gal (US) |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 72 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 3 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Seat Type | Suspension |
| Speed Forward (mph) | 12 Mph |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Transmission Model | ZT 5400 Hydrostatic Hydro-Gear |
| Length | 81 in |
| Width | 86.25 in (chute down) / 78.25 in (chute up) |
| Height | 46 in |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.