Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-29%
files/wr-878209.png
files/20260209_095221.jpg
files/20260209_095233.jpg
files/20260209_095449.jpg
files/20260209_095533.jpg
files/20260209_095550.jpg
files/20260209_095559.jpg
files/20260209_095607.jpg
files/20260209_095613.jpg
files/20260209_095619.jpg
files/20260209_095631.jpg
files/h110-0599_2.png
files/hqdefault_83_6.jpg
Husqvarna
Sale
-29%The Husqvarna T540i XP is the most powerful battery-powered top-handle chainsaw and is equivalent to a 40cc professional gas saw when fitted with a BLi200X battery. The T540i XP features excellent ergonomics, high chain speed, low weight, and all the benefits of battery power, without compromising cutting performance. Battery and charger not included.
Sale
-29%Battery and charger not included.
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 967863716 |
| Condition | New |
| Engine Size | N/A |
| Sound pressure level at operators ears | 92 dB(A) |
| Bar Length | 16in |
| Oil tank volume | 0.42 US pint |
| Chain Brake | Inertia-activated chain brake |
| Capable Bar Lengths | 12" min - 16" max |
| Bar Sprocket | Spur 7 |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | .325" Mini |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.