Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-19%
files/Husqvarna_T540_XP_Mark_III_39.1cc_Top_Handle_Chainsaw_12.png
files/Husqvarna_T540_XP_Mark_III_39.1cc_Top_Handle_Chainsaw_12_.2..png
files/Husqvarna_T540_XP_Mark_III_39.1cc_Top_Handle_Chainsaw_12_.33.png
files/Husqvarna_T540_XP_Mark_III_39.1cc_Top_Handle_Chainsaw_12_._44.png
files/Screenshot2025-12-20at11.47.58AM.png
files/Screenshot2025-12-20at11.47.50AM.png
files/Screenshot2025-12-20at11.47.41AM.png
Sale
-19%The Husqvarna T540 XP® Mark III is a top-tier, professional-grade top-handle chainsaw, re-engineered for arborists who demand peak performance, reliability, and agility.1 Featuring a powerful 239.1 cc engine, this saw is optimized for the most challenging pruning and removal tasks.3 The Mark III generation introduces enhanced reliability and starting capabilities, ensuring it's ready to perform in the canopy whenever you are.
Sale
-19%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Husqvarna T540 XP® Mark III is a top-handle gas chainsaw with impressive power-to-weight. Ideal for arborists and professional tree care teams who want a reliable, high-performance top-handle chainsaw, that’s easy to maneuver and always does the job well. The 40cc class petrol engine combined with the SP21G chain delivers superb cutting capacity with fast acceleration for safe and efficient treetop work.
Always optimized
Connectivity ready
Optimized saw body
Dual attachment eyelets
Air Injection filters 98% of incoming dust
X-Precision cutting equipment
Felling sight to last a lifetime
Retained bar nut
Flip-up tank cap
LowVib® Technology
Retained starter screws
Made for professional use
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 970510012 |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 2.55 HP /39.1 cc |
| Maximum RPMs | 10,200 RPM (Max power speed;14,800\RPM max no-load) |
| Vibration Damping | LowVib® System |
| Idling RPMs | 3,000 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 104 dB A |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 12in |
| Oil tank volume | 0.42 US Pints 0.20 Liters |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Side-access professional tensioning) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 12 in to 16 in |
| Bar Sprocket | Yes (Standard) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | .325 mini (X-Precision™) |
| Warranty | Commercial 1 Year/Consumer 2 years. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.