Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-16%
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X-Torq_Engine.1.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_2.jpg
files/dsc05836_2_1_1.jpg
files/dsc05837_2_1_1.jpg
files/dsc05838_2_1_1.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_6.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_7.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_8.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_9.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_10.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_11.png
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_14_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_12.png
Sale
-16%The Husqvarna T435 14" Top Handle Chainsaw is a lightweight yet powerful professional-grade saw designed for arborists, pruning, and elevated tree care work. Featuring an efficient X-Torq® engine, LowVib® technology, Smart Start®, and easy side chain tensioning, it delivers smooth performance, reduced fatigue, and reliable cutting power. This unit is 100% brand new, fully inspected, includes full factory warranty, and was only removed from packaging due to box damage.
Sale
-16%Designed for professional arborists and serious tree care users, the Husqvarna T435 14" Chainsaw delivers the perfect balance of lightweight handling, cutting power, and all-day comfort. Built with Husqvarna’s advanced X-Torq® engine technology, this compact yet powerful saw is ideal for pruning, trimming, and precision cutting in parks, orchards, vineyards, and elevated tree work. Its ergonomic design, reduced vibration system, and easy-start features make it a dependable choice for professionals who demand performance and control in every cut.
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 966 99 72-34 |
| Condition | New |
| Engine Size | 2hp |
| Fuel Tank Volume | 8.79 fl. oz. |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 35.2 cm³/2.01hp |
| Maximum RPMs | 10000 rpm |
| Idling RPMs | 2,900 rpm |
| Sound pressure level at operators ears | 103 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 14in |
| Oil tank volume | 0.36 US pint |
| Capable Bar Lengths | 12"-14" |
| Bar Sprocket | Spur 6 |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8" LP |
| Warranty | Commercial 1 Year/Consumer 2 Years. |
| Other |
|
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.