Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-16%
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X-Torq_Engine.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X-Torq_Engine_2..jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_3.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_4.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_5.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_6.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_7.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_8.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_9.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_10.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_11.jpg
files/Husqvarna_T435_Chainsaw_Professional_16_-_35.2cc_X_-_Torq_Engine_-_SLE_Equipment_-_12.jpg
Sale
-16%The powerful Husqvarna T435 is a tree care Chainsaw that is equipped with X-Torq engine and features a 16 inch bar.
Sale
-16%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Mid-sized X-Torq® tree care saw. It´s a lightweight powerful chainsaw for pruning in parks as well as vineyards and fruit orchards. The low weight and well-balanced saw body makes it very easy to work with.
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
Adjustable Oil Pump
Quick-Release Air Filter
Side Chain Tensioning
Quick release air filter cover
LowVib® Technology
Chain break window
Rope attachment
Inertia-Activated Chain Brake
Easier cold starting
Flip-up tank cap
Smart Start® Technology
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 966 99 72-36 |
| Condition | New |
| Engine Size | 2hp |
| Fuel Tank Volume | 8.79 fl. oz. |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 35.2 cm³/2.01 hp |
| Maximum RPMs | 10000 rpm |
| Idling RPMs | 2,900 rpm |
| Sound pressure level at operators ears | 103 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 16in |
| Oil tank volume | 0.36 US pint |
| Capable Bar Lengths | 12"-14" |
| Bar Sprocket | Spur 6 |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8" LP |
| Warranty | Commercial 1 Year/Consumer 2 Years |
| Other |
|
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.