Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/rz46i-bagger.jpg
files/smartswitch_1_2.png
files/rz46i_6__1.jpg
files/rz46i_7__1.jpg
files/rz46i_4__1.jpg
files/rz46i_1__1.jpg
files/rz46i_5__1.jpg
files/rz46i_3__1.jpg
Husqvarna
Closeout deal. Husqvarna RZ46i zero turn lawn mower features a 46 inch cutting deck and is powered by a reliable 23 hp Briggs & Stratton engine. Includes 2 bin, 6 bushel bagger.

| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 967 27 76-01 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Delivery |
| Arm Rest | No |
| Blade Engagement | Electric |
| Blade Tip Speed | 16600 fpm |
| Cutting Deck Type | Reinforced Stamped |
| Cutting Height | 1.5-4" |
| Cylinder Displacement | 724 cc |
| Deck Thickness | 12 gauge |
| Drive System | Hydrostatic |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 23hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 3.5 gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 46 in |
| Grade | Consumer |
| Blades | 2 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Positions | 6 |
| Productivity | 2.4 acres / hr |
| Pump Displacement | 10cc |
| Seat Type | Spring |
| Speed Forward (mph) | 0-6.5mph |
| Speed Reverse (mph) | 0-3.5mph |
| Speeds | Variable |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 11x4-5" |
| Tire Size Rear | 18x8.5-8" |
| Transmission Model | EZT |
| Length | 75" |
| Width | 56" down / 48" up |
| Height | 40" |
| Warranty | 3 Years Limited |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.