Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/gt52xlsi-cart.jpg
files/husqvarna-gt52xls_2_4.jpg
files/588208803_01_cart_1_17.jpg
files/588208803_02_cart_69.jpg
files/smartswitch_2_2.png
files/p1230520_3.jpg
files/p1230526_3.jpg
files/p1230527_3.jpg
files/p1230519_3.jpg
files/p1230524_3.jpg
files/p1230521_3.jpg
files/p1230525_3.jpg
files/p1230523_3.jpg
files/p1230522_3.jpg
Husqvarna
Closeout deal. This package includes a Husqvarna GT52XLSi lawn tractor mower powered by a 24hp Briggs and Stratton engine with a Husqvarna 588208803 dump cart.

| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 960 43 01-78 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup Only |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5-4" |
| Cylinder Displacement | 726 cc |
| Deck Thickness | 11 gauge |
| Drive System | Hydrostatic |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 24hp |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 4 gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 52 in |
| Blades | 3 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Positions | 7 |
| Seat Type | Spring |
| Speed Forward (mph) | 0-5.5 mph |
| Speed Reverse (mph) | 0-2.1 mph |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 16.5 x 6.5 x 8" |
| Tire Size Rear | 23 x 10.5-12" |
| Tire Type | Pneumatic Wheels |
| Transmission Model | Tuff Torq |
| Length | 71.3" |
| Width | 66.8" chute down 53.3" chute up |
| Height | 42.5" |
| Warranty | 3 Year Limited / 5 Year Limited Chassis and Axle / Lifetime Limited Deck Shell |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.