Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-19%
files/Husqvarna_550XP_II_Gas_-_Powered_50.1cc_X_-_Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_-_SLE_Equipment_-_1.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Front_right_angle_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Right_side_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Back_left_angle_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Back_side_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Back_right_angle_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Left_side_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Front_left_angle_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Front_side_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Top_side_view.jpg
files/Husqvarna_550XP_II_Gas-Powered_50.1cc_X-Torq_.050_Gauge_18_Chainsaw_Unboxed_Accessory_view.jpg
Husqvarna
Sale
-19%The Husqvarna 550XP II 18" chainsaw offers top-tier performance in a lightweight, pro-grade design. With LowVib®, a slim chassis, and class-leading cutting speed, it’s perfect for forestry professionals demanding all-day power and comfort.
Sale
-19%The Husqvarna 550XP® II 50.1cc X-Torq 18" Chainsaw is a high-performance, professional-grade saw built for serious forestry work, tree care, and demanding cutting applications. Designed with a powerful yet efficient engine and a lightweight, ergonomic frame, this chainsaw delivers exceptional cutting power, reliability, and comfort. Fully inspected and in 100% new condition, this unit has never been used, includes full factory warranty, and was only removed from the original box due to minor packaging damage.
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 967 69 08-38 |
| Condition | New |
| Engine Size | 4 hp |
| Fuel Tank Volume | 1.12 |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 50.1 cm³ |
| Maximum RPMs | 10200 rpms |
| Vibration Damping | yes |
| Idling RPMs | 2800 rpms |
| Sound pressure level at operators ears | 107 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 18in |
| Oil tank volume | 0.68 US pint |
| Tool-less Chain Tensioning | no |
| Capable Bar Lengths | 13"-20" |
| Bar Sprocket | Rim 7 |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | .325" |
| Warranty | 2 years |
| Other |
|
Very good
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.