Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-13%
files/h110-0461.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_2.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_3.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_4.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_5.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_6.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_7.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_8.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_9.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_10.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_22.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_23.jpg
files/Husqvarna_572_XP_G_20_High_Performance_X_-_Torq_70.6cc_Chainsaw_with_Heated_Handles_-_SLE_Equipment_-_24.jpg
Husqvarna
Sale
-13%The Husqvarna 572 XP® G is a 70.6cc professional-grade chainsaw built for high-performance cutting in cold, demanding environments. It features heated handles for comfort, a powerful X-Torq® engine with 12% higher cutting capacity, and an advanced filtration and cooling system for long engine life. With AutoTune™, Air Injection™, and low vibration tech, it delivers smooth, efficient operation. Ideal for forestry pros needing power, precision, and durability in any conditions.
Sale
-13%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Tested in the world’s most rugged environments, the Husqvarna 572 XP® is ready for demanding work by forestry and tree care professionals. At just 14.5 lbs, the 572 XP® has a better power-to-weight ratio and 12% higher cutting capacity than previous Husqvarna models in the same class. Excellent cooling and heavy-duty filtration maximize reliability, while a smart design accommodates longer guide bars. Thanks to AutoTune™, Air Injection™ and low vibration technology, the 572 XP® empowers you to work all day. Plus, heated handles increase comfort in cold and damp conditions. Get ready to cut faster, longer and better than ever with the 572 XP®.
Heated handles keep you productive
Higher cutting capacity
Excellent cooling capacity for a longer engine life
Equipped with state-of-the-art filtration system
10 times quicker air/fuel mix adjustment
Low vibrations
Flip-Up Fuel Cap
Optimal chip ejection avoids clogging
Soft cut-out system
Better manoeuvrability gives full control
Felling sight to last a lifetime
Rubber handle inlay for safer grip
Fuel Indicator
Air Injection filters 98% of incoming dust
AutoTune
Magnesium crankcase
Smart Start® Technology
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
Made for professional use
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 966733403 |
| Condition | New |
| Engine Size | 5.7hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 70.6 cm³ / 5.8 hp |
| Maximum RPMs | 9,900 rpm |
| Vibration Damping | yes |
| Idling RPMs | 2,700 rpm |
| Sound pressure level at operators ears | 107 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 0.7 US pint |
| Tool-less Chain Tensioning | no |
| Capable Bar Lengths | 15"-28" |
| Bar Sprocket | Rim 7 |
| Heated Handle | Yes |
| Chain pitch | 3/8" |
| Warranty | Commercial 1 Year/Consumer 2 Years. |
| Other |
|
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.