Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/DSC04292_3e4a1234-49bc-480c-ab05-0eea291e7155.jpg
files/DSC04277_c1b577d1-ad9a-4832-bc69-3f6732d26324.jpg
files/DSC04290_5048c498-6be1-4497-9e1e-31aed5d77b6b.jpg
files/DSC04286_d8971e57-6bb4-4e9a-b352-fb6028261b29.jpg
files/DSC04283_6138aa8a-99f2-4afa-89e9-3ae5e0ca56e8.jpg
files/DSC04291_15b4122b-67f8-460b-86c7-f67c213208ec.jpg
files/DSC04285_26e68174-872c-425d-b2b5-47cf46f32c80.jpg
files/DSC05666.jpg
files/DSC05667.jpg
files/DSC05668.jpg
files/DSC04278_881c750e-f8a5-49e5-955a-77683409b8d6.jpg
files/DSC04289_539dba24-a102-45b4-b511-4f3ea63e4bc2.jpg
files/DSC04288_cb66777d-7798-4d07-b5f9-d7c9862d1ddf.jpg
files/DSC04287_b9e3c560-1b15-4499-82b5-690f17aa2e5b.jpg
files/DSC04282_430b2e49-8033-4b33-aa88-b5bfc4242111.jpg
files/DSC04281_d5db926f-c04d-40c2-8bb4-5da704173313.jpg
files/DSC05669.jpg
files/DSC05670.jpg
files/DSC05677.jpg
files/DSC05678.jpg
files/DSC05679.jpg
files/DSC05680.jpg
files/DSC04280_19065880-3d33-4211-8e41-38d390892836.jpg
files/DSC04284_d3785a39-ca86-4fda-a395-13b3608c0014.jpg
files/preview_images/hqdefault_f927bc53-c307-4a1c-9c48-d9abbe11c7ff.jpg
Husqvarna
The Husqvarna Z460XS zero-turn mower is equipped with a 23.5-horsepower Kawasaki engine as well as a 60-inch cutting deck. Enjoy top-of-the-line components such as an integrated transmission with noise reduction, a folding ROPS, a comfortable suspension seat, and an LED digital fuel gauge. (2520)

Scratch and dent definition for this product:
This product has minor cosmetic wear: faded paint, worn plastic. This product has never been used in any way and still has full factory warranty. This product has never cut grass or been sold to any customer before being sold to you.
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | Z460XS-2520 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Delivery |
| Air Filter | Heavy-Duty Canister Style |
| Arm Rest | Yes |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.5 in - 4.5 in |
| Cylinder Displacement | 44.3 cu.inch |
| Deck Thickness | 10 gauge |
| Drive System | Hydrostatic |
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
| Engine Cooling | Air |
| Engine Size | 23.5hp |
| Fuel Tank Volume | 12 Gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 60 in |
| Grade | Commercial |
| Blades | 3 |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Positions | 13 |
| Seat Type | High Back |
| Spindle Material | Aluminum |
| Starting System | Electric Start |
| Transmission Model | Parker HTE12 |
| Length | 76.5" |
| Width | 74" (chute down) / 63.75" (chute up) |
| Height | 50" |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.