Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-18%
files/Husqvarna_592_XP_93cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge.png
files/Husqvarna_592_XP_93cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge2..png
files/Husqvarna_592_XP_93cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge3..png
files/Husqvarna_592_XP_93cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge._77.png
Husqvarna
Sale
-18%The Husqvarna 592 XP® is a high-performance professional chainsaw developed for the toughest conditions and the most demanding forestry work.1 Powered by a massive 292.7 cc X-Torq® engine delivering a best-in-class 37.6 HP, this saw offers an unparalleled power-to-weight ratio.4 This specific configuration features a 20-inch bar, a 3/8 " pitch, and a .050 " gauge chain, creating a incredibly fast and maneuverable setup for heavy-duty bucking and felling where speed is the priority
Sale
-18%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Experience the power of our new 90cc petrol chainsaw range! Husqvarna 592 XP® is developed for professional forestry and tree care workers who demand the best in heavy-duty performance, reliable operation, and well-balanced maneuverability. Featuring AutoTune 3.0, this chainsaw starts easily and runs optimally in all conditions. The powerful X-Torq engine combined with the X-Cut C85/C83 chains delivers best-in-class cutting capacity and power-to-weight. Equipped with X-Tough™ or X-Tough™ Light bar, available from 20” to 36”.
Best-in-class cutting capacity
Best-in-class power-to-weight ratio
Easy starts and maximum reliability
Always optimized
Service connector
Connectivity ready
Optimal chip ejection avoids clogging
Lightweight muffler
Retained bar nuts
Flip-Up Fuel Cap
Equipped with state-of-the-art filtration system
Air Injection filters 98% of incoming dust
Retained starter screws
Fast acceleration
Felling sight to last a lifetime
Visible fuel level
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
Made for professional use
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 970493150 |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 7.6 HP / 92.7 cc |
| Maximum RPMs | 9,600 RPM (Max power speed; 12,800 RPM max no-load) |
| Vibration Damping | LowVib® System |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 112 dB A |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 0.89 US Pints 0.42 Liters |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Pro-grade side tensioning with retained bar nuts) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 18 in to 36 in |
| Bar Sprocket | Yes (Replaceable Sprocket Nose) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8 inch |
| Warranty | Commercial 1 Year /Consumer 2 years. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.