Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-18%
files/Husqvarna_572_XP_70.7cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge.png
files/Husqvarna_572_XP_70.7cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge.2.png
files/Husqvarna_572_XP_70.7cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge.3..png
files/Husqvarna_572_XP_70.7cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge.4..png
files/Husqvarna_572_XP_70.7cc_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge.5..png
files/20260223_112752_f7947154-fbaf-4ce9-95fd-a19bf043f173.jpg
Husqvarna
Sale
-18%The Husqvarna 572 XP® is the ultimate tool for professional loggers and arborists who demand the best in power-to-weight ratio and cutting capacity.3 Powered by a high-output 70.7 cc engine delivering 5.8 HP, this saw is designed to provide more power than previous generations while maintaining a slim, agile profile. This specific setup features a 20-inch bar, a 4$3/8"pitch, and a 5.050 "gauge chain, offering lightning-fast acceleration for limbing and heavy-duty bucking
Sale
-18%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Tested in the world’s most rugged environments, the Husqvarna 572 XP® is ready for demanding work by forestry and tree care professionals. At just 14.5 lbs, the 572 XP® has a better power-to-weight ratio and 12% higher cutting capacity than previous Husqvarna models in the same class. Excellent cooling and heavy-duty filtration maximize reliability, while a smart design accommodates longer guide bars. Thanks to AutoTune™, Air Injection™ and low vibration technology, the 572 XP® empowers you to work all day. Get ready to cut faster, longer and better than ever with the 572 XP®.
Higher cutting capacity
Excellent cooling capacity for a longer engine life
Equipped with state-of-the-art filtration system
10 times quicker air/fuel mix adjustment
Low vibrations
Flip-Up Fuel Cap
Optimal chip ejection avoids clogging
Soft cut-out system
Better maneuverability gives full control
Felling sight to last a lifetime
Rubber handle inlay for safer grip
Fuel Indicator
Air Injection filters 98% of incoming dust
AutoTune
Magnesium crankcase
Smart Start® Technology
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
Made for professional use
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 966733107 |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 5.8 HP/ 70.7 cc |
| Maximum RPMs | 2,700 RPM |
| Vibration Damping | LowVib® System |
| Idling RPMs | 2,700 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 107 dB A |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 0.74 US Pints 0.35 Liters |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Side-access with retained nuts for pro durability) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 15 in to 28 in |
| Bar Sprocket | Yes (Replaceable Sprocket Nose) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8 inch |
| Warranty | Commercial 1 year/Consumer 2 years |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.