Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-19%
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Stock_view.png
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Front_right_angle_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Right_side_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Back_left_angle_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Backside_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Back_right_angle_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Left_side_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Front_left_angle_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Front_side_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Top_side_view.jpg
files/Husqvarna_562XP_24_Chainsaw_Professional_59.8cc_AutoTune_Unboxed_Accessory_view.jpg
Husqvarna
Sale
-19%The Husqvarna 562 XP® Mark II 24" AutoTune Chainsaw is built for professional-grade performance, delivering powerful cutting क्षमता in a lightweight, agile design. Featuring AutoTune™ 3.0 and a fuel-efficient X-TORQ® engine, it provides optimal performance, easy starting, and reduced emissions in any condition. This unit is in 100% new condition despite box damage, fully inspected, never used, and backed by a full factory warranty.
Sale
-19%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Built for professionals who demand power, precision, and reliability, the Husqvarna 562 XP® Mark II 24" AutoTune Chainsaw delivers exceptional cutting performance in a lightweight, agile design. Despite the original box being damaged, this unit is in 100% brand-new condition, fully inspected, never used, and backed by a full factory warranty. With advanced engine technology, rugged construction, and user-focused features, this chainsaw is engineered to dominate even the toughest forestry and tree care jobs.
Features:
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 970696724 |
| Condition | New |
| Engine Size | 4.7 hp |
| Fuel Tank Volume | 21.98 fl oz (0.65 Liters) |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 4.7 HP / 59.8cc |
| Maximum RPMs | 9600 rpm |
| Vibration Damping | Yes (LowVib® steel spring system) |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 106 dB(A) |
| Bar Length | 24in |
| Oil tank volume | 0.7 US pint |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Side-mounted tensioner requires a tool) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 15"-28" |
| Bar Sprocket | Yes (Replaceable Sprocket Nose - RSN) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8" |
| Warranty | Commercial 2 years /Consumer 2 years. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.