Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-22%
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc_X_Torq_Open_Box_...png
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc_X_Torq..png
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc..png
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc.jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc..jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc...jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc.....jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw..jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_..jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc_X_Torq.jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc_X_Torq..jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc_X_Torq.....jpg
files/Husqvarna_460_Rancher_Chainsaw_24_Bar_60cc_X_Torq_-_SLE_Equipment_-_12.jpg
Sale
-22%The Husqvarna 460 Rancher chainsaw brings professional power to the home. The 460 Rancher features a 24-inch bar, with X-Cut® chain, and is powered by a 60cc X-Torq® engine.
Sale
-22%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
For professional power at home, trust the Husqvarna 460 Rancher®. Our proprietary X-TORQ® engine delivers superior performance, increased fuel efficiency and low emissions. And the ergonomic design with LowVib® technology make this saw comfortable to use, even in high power situations.
Powerful and Tough Rancher® Series
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
LowVib® Technology
Smart Start® Technology
Quick Start with Air Purge
Air Injection™ Technology
Separate Choke/Stop Switch Controls
Three-Piece Crankshaft
Inertia-Activated Chain Brake
Quick-Release Air Filter
Side-Mounted Chain Tensioner
Adjustable Oil Pump
Felling Marks
No Oil at Idle
X-CUT® Chain
Decompression Valve
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 970 51 58-34 |
| Condition | New |
| Engine Size | 3.62hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 3.62 HP /60.3 cc |
| Maximum RPMs | 9000 rpm |
| Vibration Damping | LowVib® System (Premium anti-vibration steel springs) |
| Idling RPMs | 2,700 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 104 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 24in |
| Oil tank volume | 0.7 US pint |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Side-access tensioning; requires a scrench) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated safety brake) |
| Capable Bar Lengths | 13"-20" |
| Bar Sprocket | Yes (Sprocket Nose Bar) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8" |
| Warranty | Standard Consumer: 2 Years/Professional Use: 90 Days |
Love it sell me more
My husband is thrilled with his new chainsaw!! He loves it and says it handles great! Chopped up some trees that had fallen due to storms and did it all in one day with ease!!
It seems to be an excellent chainsaw. I am satisfied with the purchase and delivery.
Fast shipping and best price I have seen for a new saw:
It’s a good one 24” bar more than enough power, cuts with ease . Very satisfied, quick service and very fast shipping. If you want to get taken care of call these guys.
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.