You need to choose options for product.
files/450_3.png
files/dsc04327_1_2.jpg
files/dsc04328_1_2.jpg
files/dsc04326_1_2.jpg
files/6d1139e9_1_13_2.jpg
files/56c17eff_1_2.jpg
files/7f71212a_1_30_2.jpg
files/740dbd89_1_2.jpg
files/29fb794f_1_29_2.jpg
files/1a47296c_13_2.jpg
files/4ed0bec7_3_2.jpg
files/husqvarna450.jpg
Husqvarna
The powerful Husqvarna 450 chainsaw features a 18 inch bar and is powered by a 50.2cc engine. Includes extra chain and Husqvarna 6-pack 2.6 oz. bottle oil.

Includes:
1 Husqvarna 450 Chainsaw with 18" Bar & Chain
6-Pack Oil with this purchase includes an additional 1-year of warranty for the chainsaw.
1 Extra 18" Chain
Engine
Cutting Equipment
Features
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 966 95 54-38 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Shipping |
| Bar Length | 18in |
| Oil tank volume | 0.55 US pint |
| Capable Bar Lengths | 13"-20" |
| Chain pitch | .325" |
| Engine Size | 3.2hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Heated Handle | No |
| HP/CC | 3.2 HP / 50.2 CC |
| Maximum RPMs | 9600 rpm |
| Sound pressure level at operators ears | 104 dB(A) |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.