Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/Husqvarna_40-C1000X4_Battery_charging_in_a_box.png
files/Husqvarna_40-C1000X4_Battery_charging_in_a_box..png
files/Husqvarna_40-C1000X4_Battery_charging_in_a_box...png
files/Husqvarna_40-C1000X4_Battery_charging_in_a_box......png
The Husqvarna 40-C1000X4 Battery Charging Box is a professional, high-performance, and portable multi-bay charging station designed to simultaneously charge up to four Husqvarna 36V/40V batteries; it utilizes a robust 1000W output with smart charging management to minimize downtime, while its durable, IPX4-rated enclosure and theft-protected design allow it to safely function as a secure transport and storage solution in demanding professional environments.
Husqvarna 40-1000X4 multi-rack charger for charging anywhere you want – in the workshop, at the work site, in your truck or trailer. The 40-C1000X4 enables simultaneous high-power charging of up to four Husqvarna BLi-X 40V batteries in one unit, and thanks to smart load balancing, all batteries will be charged fast and efficiently. Fulfills IPX4 classification for water resistance for use in all weather conditions. Charger, transport box and storage – the multi-rack chargers offer an all-in-one setup for time-saving handling of batteries. Batteries are not included.
Smart Charging
LED Indicators
High Power Charging
Compact Design
Weatherproof (IPX4)
High Durability
Durable Bumpers
Foldable Lid Handle
Side Handles
Stackable Design
Theft Protection
Tool Compartment
Flexible BLi-X Battery System
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 970704803 |
| Condition | New |
| Capacity | 4 Batteries |
| Length | Approx. 48 cm (18.9 in) |
| Width | Approx. 38 cm (15.0 in) |
| Height | Approx. 28 cm (11.0 in) |
| Warranty | Commercial 2 years/ Consumer 3 years |
| Other | 1000W Smart Multi-ChargerProfessional, simultaneous 4-bay charging system. Power Output (Total)1000 WTotal output distributed across four bays. IP RatingIPX4Water-resistant for use in damp environments. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.