Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-39%
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_22.jpg
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20.png
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20.jpg
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_22.png
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_....png
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_.....png
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_........png
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_88.png
files/Husqvarna_395XP_Chainsaw_20_lll.png
Sale
-39%The 20 inch Husqvarna 395 XP is a very powerful saw from the latest generation of large professional saws. It is powered by a 94cc engine.

Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Choose one of the world’s most capable and legendary chainsaws. The Husqvarna 395 XP® is built for professional loggers and foresters. Excellent balance and a rugged handle design make this large saw easy to operate – even with longer guide bars. The aggressive clutch can handle the chainsaw’s substantial power, while a wider clutch cover guarantees effective wood chip dispersal. Take your work to the highest level of performance with this trusted machine.
Air Injection™ Technology
Adjustable Oil Pump
Quick-Release Air Filter
Magnesium crankcase
Quick release air filter cover
Three-Piece Crankshaft
LowVib® Technology
Smart Start® Technology
Front handle ergonomics
Felling marks
Inertia-Activated Chain Brake
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 965902749 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Ground Shipping |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 1.1 US pint |
| Capable Bar Lengths | 18"-36" |
| Chain pitch | 3/8" |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Engine Size | 7.1hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 30.43 fl. oz. |
| Heated Handle | No |
| HP/CC | 7.1HP/94cc |
| Maximum RPMs | 9600 rpm |
| Sound pressure level at operators ears | 102 dB(A) |
| Warranty | Commercial 1 Year /Consumer 2 Years. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.