Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_2.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_3.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_4.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_5.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_6.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_7.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_8.jpg
files/handheld_photo_3_1.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_9.jpg
files/Husqvarna_365_24_Chainsaw_70.7cc_engine_.050_Ga._Commercial_Grade_11.jpg
Husqvarna
The common professional Husqvarna 365 chainsaw features a 24 inch bar and is powered by a 70.7cc engine.
Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Husqvarna 365 is a saw for typical professional use. It has been developed in close cooperation with professional users working in the most demanding conditions. The low weight and high power are combined with a rugged engine, making this saw exceptionally versatile and suited for a wide variety of applications. The X-TORQ engine gives you a much more environmentally friendly saw with radically lower exhaust emission level and fuel consumption.
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
Air Injection™ Technology
Magnesium crankcase
Quick-Release Air Filter
Adjustable Oil Pump
Side-Mounted Chain Tensioner
Quick release air filter cover
Three-Piece Crankshaft
LowVib® Technology
Smart Start® Technology
Front handle ergonomics
Inertia-Activated Chain Brake
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 966428694 |
| Condition | New |
| Engine Size | 4.83 hp |
| Fuel Tank Volume | 1.62 US Pints 0.77 Liters |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 4.83 HP / 70.7 cc |
| Maximum RPMs | 10200 rpm |
| Vibration Damping | LowVib® System |
| Idling RPMs | 2,700 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 110 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 24in |
| Oil tank volume | 0.89 US pint |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Side-access tensioning with retained bar nuts) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 16"-28" |
| Bar Sprocket | Yes (Replaceable Sprocket Nose - RSN) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8" |
| Warranty | Commercial 1 year /Consumer 2 years |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.