Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-18%
files/Husqvarna_24_3_8_pitch_.050_ga_86_cc_chainsaw.png
files/Husqvarna_24_3_8_pitch_.050_ga_86_cc_chainsaw_.1.png
files/Husqvarna_24_3_8_pitch_.050_ga_86_cc_chainsaw_.2..png
files/Husqvarna_24_3_8_pitch_.050_ga_86_cc_chainsaw_.3..png
files/Husqvarna_24_3_8_pitch_.050_ga_86_cc_chainsaw_.4..png
Sale
-18%The Husqvarna 86cc Professional Chainsaw (typically the 585 or 390 XP) equipped with a 24" bar, 3/8" pitch, and .050" gauge represents the "sweet spot" of power and versatility for professional loggers and arborists. While the 86cc engine is capable of pulling much longer bars, the 24" setup provides incredible balance and extreme chain speed, making it an elite choice for felling medium-to-large timber and heavy-duty bucking.
Sale
-18%Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Experience the robustness of our new 90cc petrol chainsaw range! Husqvarna 585 is developed for forestry and tree care workers looking for a robust and durable chainsaw that’s easy to maneuver and maintain even in tough conditions. This chainsaw combines proven technology with modern design and performance. The powerful X-Torq engine combined with the X-Cut C85/C83 chains delivers excellent cutting capacity. Equipped with X-Tough™ bar, available from 20” to 36”.
Durable and fit for heavy-duty challenges
More powerful and convenient
Reliable performance with various fuels
Equipped with X-Tough™ guide bar
Service connector
Lightweight muffler
Retained bar nuts
Equipped with state-of-the-art filtration system
Air Injection filters 98% of incoming dust
Optimal chip ejection avoids clogging
Retained starter screws
Fast acceleration
Felling sight to last a lifetime
Visible fuel level
Flip-Up Fuel Cap
Powerful and Efficient X-TORQ® Engine
Made for professional use
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 970493074 |
| Condition | New |
| Fuel Tank Volume | 29.08 fl oz (0.86 Liters) |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 6.9 HP / 86cc |
| Maximum RPMs | 9,600 RPM |
| Vibration Damping | Yes (LowVib® steel spring system) |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 112 dB(A) |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 24in |
| Oil tank volume | 14.2 fl oz (0.42 Liters) |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Side-mounted tensioner requires a tool) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 18" to 36" |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | 3/8" |
| Warranty | Commercial 2 Years/Consumer 90 Days |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.