Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-22%
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Stock_view.png
files/Husqvarna_372ghXP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Front_right-angle_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Right_side_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Back_left_angle_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Back_side_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Back_right-angle_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Left_side_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Front_left_angle_picture.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Front_side_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Top_side_view.jpg
files/Husqvarna_372XP_Gas_Chainsaw_20_3_8_Pitch_.050_Gauge_70.7cc_Unboxed_Accessory_view.jpg
Husqvarna
Sale
-22%The Husqvarna 372XP 20" Gas Chainsaw is built for professionals who demand power, durability, and precision, making it a proven workhorse in the larger mid-size class. Featuring a high-performance 70.7cc X-TORQ® engine, rugged magnesium crankcase, and advanced systems like Air Injection™ and LowVib®, it delivers exceptional cutting power, efficiency, and operator comfort. This unit is in 100% brand-new condition despite box damage, fully inspected, never used, and backed by a full factory warranty for complete confidence.
Sale
-22% Product has been taken out of its original box due the original box being damaged (box only). Product has been fully inspected and is in 100 percent new condition and is in full factory warranty. Product is NOT a return and has never been used.
Built for professionals who demand raw power, durability, and precision, the Husqvarna 372XP 20" Gas Chainsaw is a proven workhorse in the larger mid-size class. Designed to tackle the toughest forestry and cutting applications, it delivers exceptional performance with a perfect balance of power, speed, and control. Despite the original box being damaged, this unit is in 100% brand-new condition, fully inspected, never used, and backed by a full factory warranty for complete confidence.
Features:
| Manufacturer: | Husqvarna |
|---|---|
| MPN: | 965968308 |
| Condition | New |
| Engine Type | 2-Stroke |
| HP/CC | 4.83 HP /70.7 cc |
| Maximum RPMs | 10,200 RPM Max power speed |
| Vibration Damping | LowVib® System (5.7 m/s ^2 Front / 8.0 {m/s}2 Rear handle) |
| Idling RPMs | 2,700 RPM |
| Sound pressure level at operators ears | 110 dB A |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 0.84 US Pints 0.40 Liters |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Traditional side-access for maximum durability) |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Capable Bar Lengths | 16 in to 28 in |
| Bar Sprocket | Yes (Replaceable Sprocket Nose) |
| Heated Handle | No |
| Chain pitch | Yes (Inertia-activated) |
| Warranty | Consumer 2 Years/ Commercial 1 Year. |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.