MPN: 52SC-BS26V
ConditionNew
Shipping OptionsStandard Delivery
Engine ManufacturerVanguard
Engine Size26hp
Mower Specifications
 Bradley 52" Mower 26 hp Vanguard
  • MPN 52SC-BS26V
  • Manufacturer Havener
  • Grade Commercial
  • Engine Manufacturer Vanguard
  • Starting System Electric Start
  • Engine Size 26hp
  • Fuel Tank Volume 5 gallon
  • # of Cylinders 2
  • Oil Filter Yes
  • Transmission Model Hydro Gear ZT3400
  • Drive System Dual Hydrostatic
  • Tire Size Front 13"
  • Tire Size Rear 23"
  • Type of Deck Floating Deck
  • Deck Size 52 in
  • Blades 3
  • Cutting Deck Type Fabricated
  • Cutting Height 1.5"- 4.5"
  • Warranty 2 Year Commercial / 3 Year Residential
  • Greaseable Spindle Yes
Equipment Included
Husqvarna 150BT Backpack Leaf Blower
  • Condition: New
  • Manufacturer: Husqvarna
  • Grade: Consumer
  • HP/CC: 2.15 hp/ 50.2 cc
  • Engine Type: 2-Stroke
  • Fuel Tank Volume: 42.6 fl oz (US)
  • Throttle Type: Tube Mount
  • Air Speed (mph): 174.9MPH / 270MPH (Round Nozzle)
  • Volume of Air (CFM): 765CFM
  • Decibles (dBA): 78 dB(A)
  • Weight (lbs.): 21.95 lbs
  • Warranty: 2 Year Warranty
  • Air Flow at Pipe: 452.03 cfm
  • Air Flow at Housing: 765 cfm
  • Maximum RPMs: 7000 rpm
Equipment Included
Husqvarna 122L Straight Shaft String Trimmer
  • Manufacturer: Husqvarna
  • MPN: 122L
  • OEM Part #'s: 970796102 , 970796104
  • Attachment Capable: No
  • Cutting Width: 17 In
  • Engine Type: 2-Stroke
  • Fuel Mix: Husqvarna 2 stroke or equiv. at 50:1
  • Fuel Tank Volume: 10.14 fl oz (US)
  • HP/CC: 0.8 HP
  • Maximum RPMs: 7,800
  • Starting System: Cord Pull
  • Shaft Type: Straight
  • String Trimmer Type: Standard
  • Trimmer Head Type: Tap 'n' Go
  • Shaft Diameter: 1 in
  • Shaft Length: 57.677 in
  • Other: Weight: 85.14lbs
Deck Size52 in