Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/5734.jpg
files/dji_0850_1.jpg
files/dji_0848_1.jpg
files/dji_0845_1.jpg
files/dji_0849_1.jpg
files/dji_0846_1.jpg
files/dji_0844_1.jpg
files/dji_0851_1.jpg
This is a Generac 5734 GP15000E - 15000 watt portable generator that is gas powered (49 State), its versatility allows for functional use at almost any outdoor location. Never-flat wheels and locking fold-down handle for increased mobility and smooth portability.

Does not include the cord
| Manufacturer: | Generac Power Systems |
|---|---|
| MPN: | 5734 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Delivery |
| Amps | 63 A |
| Engine Manufacturer | Generac |
| Frequency | 60Hz |
| Fuel Per Hour | Generates up to 10 hours of electricity at half load |
| Fuel Tank Volume | 16-Ga |
| Fuel Type | Gasoline |
| HP/CC | 992cc |
| RPM | 3600 |
| Starting System | Recoil Start |
| Voltage | 120/240 Single-Phase |
| Voltage (single phase) | 120 or more |
| Wattage | 15,000 W |
| Length | 48.5 Inches |
| Width | 31 Inches |
| Height | 39.5 Inches |
| Warranty | Warranty: Residential 2 Year / Warranty: Commercial 1 year |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.