Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/fer_pdp_z3x_hero-fr.jpg
files/fer_pdp_srsz3x_hero_fl.jpg
files/fer_pdp_z3x_hero-l.jpg
files/fer_pdp_z3x_hero-kl.jpg
The Ferris (5901951) SRS Z3X delivers on performance and with a pivoting front axle, it has an increased grip on steep inclines for superior traction. This mower features a 61 inch fabricated deck and has a 37 horsepower Vanguard EFI Big Block engine with Oil Guard.

| Manufacturer: | Ferris |
|---|---|
| MPN: | 5901951 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Store Pickup / Delivery Only Call For Price |
| Blade Engagement | Electric |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 1.75" - 5" |
| Cylinder Displacement | 852 cc |
| Deck Thickness | 10 gauge |
| Engine Manufacturer | Vanguard |
| Engine Size | 37hp |
| Fuel Tank Volume | 11 gallons |
| Greaseable Spindle | Yes |
| Deck Size | 61 in |
| Grade | Commercial |
| # of Cylinders | 2 |
| Oil Filter | Yes |
| Speed Forward (mph) | 0-12MPH |
| Spindle Material | Cast Iron |
| Starting System | Electric Start |
| Tire Size Front | 13 X 6.5-6 flat-free |
| Tire Size Rear | 24 X 12-12 |
| Transmission Model | Dual commercial Hydro-Gear® ZT-4400® transaxles with 8" cooling fans |
| Length | 73.75" |
| Width | 75.25" chute down / 67" chute up |
| Warranty | 4-Year Limited Warranty (48 months) or 500 hours, whichever occurs first. Unlimited hours during the first 2 years (24 months). Coil-over-shocks and all suspension related components are covered for 5 years (60 months) unlimited hours. Transaxle component |
AFTER 25 YEARS IN BUSINESS ,AND AFTER USING SEVERAL DIFFERENT MFG. MOWERS WE HAVE TO GIVE THE FERRIS SRS ZX3 61 IN. DECK 37 HP VANGUARD MOWERS 5 STARS . THE RIDE IS EXCELLENT STRIPES OUT NICE WITH OUT A STRIPING KIT . WE HAVE HAD FOUR OF THESE MOWERS FOR A YEAR NOW ,AND GIVE THEM TOP HONORS . WHAT IS REALLY SURPRISING THE 37 HP VANGUARD EFI MOTORS ARE VERY FUEL EFFICIENT. WE MOW SEVERAL FOOTBALL FIELDS WEEKLY ,AND BELIEVE ME THEY CAN HANDLE ANYTHING .
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.