Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-9%
files/Echo_EGi_-_3600LN_Low_Noise_Inverter_Generator_-_3600W_212cc_-_SLE_Equipment_-_1.png
files/Echo_EGi_-_3600LN_Low_Noise_Inverter_Generator_-_3600W_212cc_-_SLE_Equipment_-_2.png
files/Echo_EGi_-_3600LN_Low_Noise_Inverter_Generator_-_3600W_212cc_-_SLE_Equipment_-_3.png
files/Echo_EGi_-_3600LN_Low_Noise_Inverter_Generator_-_3600W_212cc_-_SLE_Equipment_-_4.png
files/Echo_EGi_-_3600LN_Low_Noise_Inverter_Generator_-_3600W_212cc_-_SLE_Equipment_-_5.jpg
Sale
-9%The Echo EGi-3600LN is a low noise inverter generator that runs a maximum of 3600 watts and comes in an enclosed frame with a vibration-reducing engine. The EGi-3600LN is portable power for household essentials, camping, tailgating, charging electronics, and construction site power.

Everything but the noise. The EGi-3600LN low-noise generator/inverter produces ample power without the hassles associated with some generators. With ultra-quiet operation, push-button electric starts, and auto-idle fuel efficiency, it’s an ideal solution for emergency home power or portable off-grid power.
(DISCLAIMER: Locate the generator at least 20ft away to reduce the risk of carbon monoxide getting inside the home)
TOP FEATURES
| Manufacturer: | Echo |
|---|---|
| MPN: | EGi-3600LN |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Ground Shipping |
| Current Range | 0-30 Amps |
| DC Voltage | 12 V DC / 8.0 A |
| Enclosure Type | Acoustic-Wrapped Sound-Dampening Cabinet |
| Engine Size | 7hp |
| Frequency | Inverter (Digital Pure Sine Wave) |
| Frequency Regulation | Inverter (Digital Pure Sine Wave) |
| Fuel Consumption | approx 0.43 GPH (at 50% load) |
| Fuel Per Hour | 0.43 Gallons at 50% load |
| Fuel Tank Volume | 2.2 gallons |
| Fuel Type | Gasoline |
| Generator Output (Max) | 3,600 Starting Watts |
| Generator Power | 3,000\Running Watts |
| HP/CC | 212cc |
| Max. Flow | 30.0 Amps Peak current flow at 120 V |
| Max. Head | 120 Volts (Pure Sine Wave AC potential.) |
| Max. Pressure | Digital Inverter Technology (Microprocessor voltage regulation.) |
| Max Solid Intake | Washable Foam Air Filter (Internal engine protection.) |
| Mounting Type | Integrated Wheels & Folding Handle (Portable suitcase style.) |
| Number of Poles | N/A (Microprocessor Controlled) |
| Prime Rating | 3.0 kW (Running Watts) |
| Receptacles | (1) 120V 30A Twist-Lock, (2) 120V 20A Duplex, (2) USB |
| RPM | Variable Speed (Eco-Throttle) |
| Sound Level at 23 ft. | 63 dB A |
| Standby Rating | 3.6 kW (Starting Watts) |
| Starting System | Electric Start |
| Tank Capacity (gal) | approx 2.1 gal 8.5 Liters |
| Voltage | 120 V AC |
| Voltage (single phase) | 120 or more |
| Wattage | 3600 W |
| DC Current | 12 V DC / 8.0 A |
| Warranty | 90 day commercial / 3 yr consumer |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.