Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-11%
files/Echo_CS_-_590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_-_SLE_Equipment_-_1.png
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Front_sid_eview.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Front_left_angle_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Left_side_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Back_right_angle_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Back_side_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Back_left_angle_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Right_side_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Front_right_angle_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Top_side_view.jpg
files/Echo_CS-590_Timber_Wolf_24_Gas_Powered_Chainsaw_59.8_cc_Engine_Accessory_view.jpg
Sale
-11%The Echo CS-590 Timber Wolf 24" chainsaw is powered by a 59.8cc professional-grade engine, featuring an easy-start decompression valve, G-Force pre-cleaner, tool-free air filter access, and a clutch-driven oiler that minimizes oil use. A translucent tank allows for quick fuel checks.

Take on the toughest cutting jobs with confidence using the legendary Echo CS-590 Timber Wolf 24" Gas Powered Chainsaw. Known as an industry icon, this high-performance saw is built for serious users who demand power, reliability, and professional-grade results. Featuring a robust yet lightweight 59.8 cc engine, the Timber Wolf delivers the strength needed to tackle everything from heavy tree felling to firewood cutting with ease—making it a go-to choice for farms, ranches, and demanding property work.
| Manufacturer: | Echo |
|---|---|
| MPN: | CS-590-24 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Shipping |
| Bar Length | 24in |
| Oil tank volume | 10.2 fl oz |
| Bar Sprocket | Spur |
| Capable Bar Lengths | 18", 20", 24" |
| Chain pitch | 3/8 inch |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Chain Brake | Dual-post chain brake |
| Enclosure Type | Magnesium Crankcase (Commercial-grade metal housing for heat dissipation.) |
| Engine Size | 3.5 hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 21.8 fl oz |
| Heated Handle | No |
| HP/CC | 59.8cc / 3.64 cu.in. |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Max. Flow | 12 -15 ml/min (Adjustable, automatic clutch-driven oiler.) |
| Maximum RPMs | 12,500 RPM |
| Max Solid Intake | 90 Efficiency (Via the G-Force Engine Air Pre-Cleaner™.) |
| Mounting Type | Rear Handle (Ergonomic anti-vibration spring mounting.) |
| Sound pressure level at operators ears | 102 dB(A) |
| Tank Capacity (gal) | approx 0.151 gal (Fuel)\approx 0.079 gal (Bar Oil) |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Professional Side-Access Tensioning) |
| Vibration Damping | Standard |
| Warranty | 1 yr commercial / 5 yr consumer |
| Other |
|
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.