Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-9%
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_1.png
files/ECHO_Chainsaws_CS-4920_StaticShot1_fa562d2f-53aa-45ce-b36c-0aa7fa948187.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_7.jpg
files/Screenshot2025-07-25181631_e6537374-a8c1-42ab-bd83-0dc9353893f2.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_9.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_10.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_11.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_12.jpg
Sale
-9%The Echo CS-4920-20 chainsaw features a 50.1 cc engine paired with a 20" bar and chain, offering pro-grade cutting power in a lightweight, easy-to-start design. With a purge bulb, tool-free filter access, automatic oiler, and momentary stop switch, it's ideal for serious cutting jobs with less effort.

The CS-4920 features a powerful 50.1 cc, 2-stroke engine but is the lightest saw in its class. With a purge bulb for easier starts and a momentary switch that returns to the "ON" position when the saw is shut off, the CS-4920 is simple to operate.
| Manufacturer: | Echo |
|---|---|
| MPN: | CS-4920-20 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Ground Shipping |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 11.2 fl. oz. |
| Bar Sprocket | Yes (Sprocket Nose Bar) |
| Capable Bar Lengths | 16", 18", 20" |
| Chain pitch | .325 inch |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Enclosure Type | Magnesium Crankcase (Professional-grade, high-heat resistant metal housing.) |
| Engine Size | 3.5 hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 16.2 fl. oz. |
| Heated Handle | No |
| HP/CC | 50.1cc |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Max. Flow | 10-13 ml/min (Adjustable, automatic clutch-driven oiler.) |
| Maximum RPMs | 12,500 RPM |
| Max Solid Intake | 90 Efficiency (Via the G-Force Engine Air Pre-Cleaner™.) |
| Mounting Type | Rear Handle (Standard ergonomic felling and bucking configuration.) |
| Sound pressure level at operators ears | 103 dB(A) |
| Tank Capacity (gal) | approx 0.127 gal (Fuel)\approx 0.074 gal (Bar Oil) |
| Tool-less Chain Tensioning | No |
| Vibration Damping | Spring |
| Warranty | 5 year consumer / 2 year commercial |
| Other |
|
This saw was recommended by a multi brand distributor because of its warranty. Very pleased with the saws weight, starting, power, and handling. I have recommended this saw to anyone I know that uses chain saws or is thinking of buying one.
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.