files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_1.png
files/ECHO_Chainsaws_CS-4920_StaticShot1_fa562d2f-53aa-45ce-b36c-0aa7fa948187.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_7.jpg
files/Screenshot2025-07-25181631_e6537374-a8c1-42ab-bd83-0dc9353893f2.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_9.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_10.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_11.jpg
files/Echo_CS_-_4920_-_20_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_12.jpg
Sale
-9%The Echo CS-4920-20 chainsaw features a 50.1 cc engine paired with a 20" bar and chain, offering pro-grade cutting power in a lightweight, easy-to-start design. With a purge bulb, tool-free filter access, automatic oiler, and momentary stop switch, it's ideal for serious cutting jobs with less effort.
| Manufacturer: | Echo |
|---|---|
| MPN: | CS-4920-20 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Ground Shipping |
| Bar Length | 20in |
| Oil tank volume | 11.2 fl. oz. |
| Bar Sprocket | Yes (Sprocket Nose Bar) |
| Capable Bar Lengths | 16", 18", 20" |