Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-9%
files/Echo_CS_-_4920_-_18_Gas_Rear_Handle_Chainsaw_50.1_CC_-_SLE_Equipment_-_1.png
files/ECHO_Chainsaws_CS-4920_StaticShot1.jpg
files/Screenshot2025-07-25184557_b190e09d-a998-4d62-b755-82ba05aab2fa.jpg
files/Screenshot2025-07-25181456_efbf6db3-924e-4fc9-8829-e4102b08af7d.jpg
files/Screenshot2025-07-25181516_6767910f-d79e-4f31-a052-f1c09bfa38e4.jpg
files/Screenshot2025-07-25181536_fea6022a-ebc0-4c71-9012-754a544f4311.jpg
files/Screenshot2025-07-25181550_739bda26-ea7f-4eb9-97da-393c97575cac.jpg
files/Screenshot2025-07-25181631_974527bb-cf7c-448d-ba60-b5fff2545e8b.jpg
files/Screenshot2025-07-25181648_72000e5d-85f7-4276-aee7-dd0ddd206304.jpg
files/Screenshot2025-07-25181735_323de92b-12ab-4912-a540-08339335a31e.jpg
files/Screenshot2025-07-25181755_2a4ad5c3-b50f-47bf-adfb-7cfb4e8e8a19.jpg
files/Screenshot2025-07-25184244_9dc6300a-b6e3-4a16-8c01-87cba26e10cd.jpg
files/Screenshot2025-07-25184328_29786eea-d656-47fd-80b1-6c44e156266f.jpg
files/Screenshot2025-07-25184356_f007a11d-0234-4e0e-ad9e-af1ede5d57f9.jpg
files/Screenshot2025-07-25184415_665c6681-518e-4682-aa44-c230b7ccf73e.jpg
files/Screenshot2025-07-25184514_6edd58e9-55f8-4f32-b60f-34b0df33467c.jpg
files/Screenshot2025-07-25184542_05a5ff31-3ae7-4909-ab3d-3e00c4016d8b.jpg
Sale
-9%The Echo CS-4920-18 is powered by a 50.1 cc engine and features an 18" bar and chain. It includes a purge bulb for quick starts, tool-less air filter access, an auto oiler, and a momentary ON switch for fast restarting. Lightweight yet powerful, it's ideal for demanding cutting tasks.

The CS-4920 features a powerful 50.1 cc, 2-stroke engine but is the lightest saw in its class. With a purge bulb for easier starts and a momentary switch that returns to the "ON" position when the saw is shut off, the CS-4920 is simple to operate.
| Manufacturer: | Echo |
|---|---|
| MPN: | CS-4920-18 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Standard Ground Shipping |
| Bar Length | 18in |
| Oil tank volume | 11.2 fl. oz. |
| Bar Sprocket | Yes (Sprocket Nose Bar) |
| Capable Bar Lengths | 16", 18", 20" |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Chain Brake | .325 inch |
| Enclosure Type | Magnesium Crankcase (Commercial-grade, high-heat resistant metal housing.) |
| Engine Size | 3.5 hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 16.2 fl. oz. |
| Heated Handle | No |
| HP/CC | 50.1cc |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Max. Flow | 10-13ml/min (Adjustable, automatic clutch-driven oiler.) |
| Maximum RPMs | 12,500 RPM |
| Max Solid Intake | 90 Efficiency (Via the G-Force Engine Air Pre-Cleaner™.) |
| Mounting Type | Rear Handle (Standard ergonomic felling and bucking configuration.) |
| Sound pressure level at operators ears | 103 dB(A) |
| Tank Capacity (gal) | approx 0.127 gal (Fuel)\approx 0.074 gal (Bar Oil) |
| Tool-less Chain Tensioning | No |
| Vibration Damping | Spring |
| Warranty | 5 year consumer / 1 year commercial |
| Other |
|
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.