Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/cp55047ben_04.jpg
files/cp55047ben_03.jpg
files/cp55047ben_05.jpg
files/cp55047ben_01.jpg
files/cp55047ben_06.jpg
files/cp55047ben_08.jpg
files/cp55047ben_07.jpg
files/cp55047ben_02.jpg
DR Power Equipment
This is the DR Power CP55047BEN self-feeding wood chipper with a 11.5 HP Briggs and Stratton engine with electric start. The diameter of branches this chipper can handle is 4.75 inches in diameter and has a high discharge chute for easier collecting.

| Manufacturer: | DR Power Equipment |
|---|---|
| MPN: | CP55047BEN |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Delivery |
| Chipper Capacity | 4.5'' |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 11.5 hp |
| Hopper Size | 17" x 27" |
| Length | 79" |
| Width | 30.5" |
| Height | 50.5" |
| Warranty | Engine Warranty 2 yrs Residential Use 1 Yr Commercial Use / Machine Warranty 2 yrs Residential Use, 90 Days Commercial Use |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.