Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
files/DR_Power_26_AT43026BMN_10.5_HP_Briggs_Brush_Mower-1.jpg
files/DR_Power_26_AT43026BMN_10.5_HP_Briggs_Brush_Mower-2.jpg
files/DR_Power_26_AT43026BMN_10.5_HP_Briggs_Brush_Mower-4.jpg
files/DR_Power_26_AT43026BMN_10.5_HP_Briggs_Brush_Mower-5.jpg
files/DR_Power_26_AT43026BMN_10.5_HP_Briggs_Brush_Mower-6.jpg
This is the DR Power AT43026BMN field and brush mower that offers a 26-inch wide deck and 10.5 HP Briggs and Stratton Engine. This unit handles multiple conditions such as 8-inch tall weeds, 2 inch thick saplings, and 4-inch tall grass.
Our PRO 26, equipped with a 10.5 HP Briggs and Stratton OHV engine, is a full-featured Field and Brush Mower that accepts all of our optional attachments. But it's first and foremost, a terrific mower that will make short work of thick field grass and woody materials up to two inches in diameter.
This machine has the exact same frame, wheels, drive train, clutch, handlebars, controls, and spindle as our larger walk-behinds. And just like the others, it accepts optional attachments and has a pivoting mower deck–one of our DR® "secrets" to great maneuverability and traction. This model's only concession to convenience is its pull-start (vs. electric-start engine). Other than that, it will do the job, and do it well–at a great price.
10.5 HP Briggs & Stratton E Series™ Engine
26" Pivoting Deck
Assembled in the USA
Superior Mulching
Our decks are enclosed on 3 sides, so that cut material is chopped and re-chopped, reducing grass and brush to a fine mulch. This means less material is left behind in your field, and none of the windrows you get with side-discharging mowers.
Gear-Driven Transmission: Lock it in and Rip it up!
Big, Lugged Tires for Sure Traction
Custom-Made Blade Spindle
Commercial Grade Electric Clutch
Attachments Add 4-Season Versatility
Built to Take a Beating
Adjustable Handlebars
Ergonomic Controls
Heavy-Duty Powder Coating
| Manufacturer: | DR Power Equipment |
|---|---|
| MPN: | AT43026BMN |
| Condition | New |
| Deck Size | 26 in |
| Engine Manufacturer | Briggs and Stratton |
| Engine Size | 10.5 hp |
| Starting System | Recoil Start |
| Oil Filter | No |
| # of Cylinders | 1 |
| Engine Cooling | Air |
| Drive System | Self-Propelled; Rear-Wheel Drive |
| Transmission Model | 3-Speed Manual Gearbox |
| Speed Forward (mph) | 1.1 mph / 2.2 mph / 3.3 mph |
| Speed Reverse (mph) | 1.8 mph |
| Tire Size Rear | 16" x 4.75" (Lugged) |
| Deck Thickness | 12 gauge |
| Cutting Deck Type | Fabricated |
| Cutting Height | 3.5" |
| Blade Engagement | Electric |
| Maximum RPMs | 3,600 RPM (Governed) |
| Attachment Capable | No |
| Shaft Length | 3-5/32" |
| Shaft Diameter | 1" |
| Length | 80.5" |
| Width | 30.25" |
| Height | 48.2" |
| Warranty | 2 yrs Residential Use, 90 Days Commercial Use |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.