Add Product to Checkout To See Lowest Price
You need to choose options for product.
Sale
-9%
files/Echo_CS-501P_-_X_Series_18_Chainsaw_50.2cc_Professional_Engine.jpg
files/Echo_CS-501P_-_X_Series_18_Chainsaw_50.2cc_Professional_Engine.1.png
files/Echo_CS-501P_-_X_Series_18_Chainsaw_50.2cc_Professional_Engine.2.2.jpg
files/Echo_CS-501P_-_X_Series_18_Chainsaw_50.2cc_Professional_Engine.4.4.jpg
Sale
-9%This Echo CS-501P chainsaw is powered by a 50.2cc professional-grade engine and features an 18-inch bar. The CS-501P is the lightest 50cc chainsaw in North America and is built for higher levels of productivity without added effort.

Made with pros in mind, the CS-501P is the lightest 50 cc chainsaw in North America, built for heavy use, logging and larger clearing without added effort.
50.2 cc professional-grade, 2-stroke engine
Captive bar nuts
Ergonomic aluminum front handle
Professional-grade bar and chain
Automatic, adjustable clutch-driven oiler
Decompression valve
G-Force Engine Air Pre-Cleaner™
Top-mounted, tool-less access, two piece air filter
TOP FEATURES
| Manufacturer: | Echo |
|---|---|
| MPN: | cs-501p-18 |
| Condition | New |
| Shipping Options | Free Standard Shipping |
| Bar Length | 18in |
| Oil tank volume | 9.5 fl. oz. |
| Bar Sprocket | Rim |
| Capable Bar Lengths | 16", 18", 20" |
| Chain pitch | .325 inch |
| Chain and Bar Included | Yes |
| Chain Brake | Yes (Inertia-activated) |
| Enclosure Type | Magnesium Crankcase (Professional-grade, lightweight, and heat-resistant.) |
| Engine Size | 3.5 hp |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Fuel Tank Volume | 16.6 fl. oz. |
| Heated Handle | No |
| HP/CC | 50.2cc |
| Idling RPMs | 2,800 RPM |
| Max. Flow | 11 -15 ml/min (Adjustable, automatic clutch-driven oiler.) |
| Maximum RPMs | 13,500 RPM |
| Max Solid Intake | 90 Efficiency (Via the G-Force Engine Air Pre-Cleaner™.) |
| Mounting Type | Rear Handle (Professional felling and limbing configuration.) |
| Sound pressure level at operators ears | 103 dB(A) |
| Tank Capacity (gal) | approx 0.129 gal(Fuel)\approx 0.074 gal (Bar Oil) |
| Tool-less Chain Tensioning | No (Dual-nut professional side tensioning) |
| Vibration Damping | Standard |
| Warranty | Consumer Warranty 5 years; Commercial Warranty 1 year |
| Sku |
| Price |
| Rating |
| Description |
You have no items in your shopping cart.